AktualitetPolitikëTe FunditTe Gjitha

Videoja e Tushajt dhe Gjinit, ish-këshilltari i Nanos ka një MESAZH për Tahirin

Ish-këshilltari i Fatos Nanos Ylli Dylgjeri ka reaguar lidhur me videon ku Viktor Tushaj, shihet duke future një zarf në xhepin e të Gjovalin Gjinit, kryeplakut të dhunuar në Lezhë, i cili ishte mbështetës i LSI-së.

Në fakt videoja në fjalë është publikuar nga ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, të cilit Dylgjeri i kujton “Llogarinë Limprecht”, llogaria që u hap pas vdekjes së ambasadorit të SHBA-së në Lurë nga një atak kardiak, në vitin 2002.

Dylgjeri shprehet se ne nuk e dimë se çfarë ka në zarf, pavarësisht hamendësimeve. Ndërsa i kujton Tahirit, se në rastin e dhunimit të personit duhet shteti si edhe solidariteti i tij.

REAGIMI:

Llogaria Limprecht…

Një video ku shihet Viktor Tushaj duke futur një zarf në xhepin e Gjovalin Gjini, kryeplakut të dhunuar në Lezhë është shpërndarë nga ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri.
“Shih e shkruaj thotë populli, se sado të shkruash kur sheh kështu skenash, çdo fjalë është e tepërt…’’, shkruan ish Ministri i Brendshm Tahiri.

Meqe na keshilloni “shih e shkruaj” Ju zoti Tahiri, edhe Une pasi e pashe videon, po shkruaj lidhur me ngjarjen.
Ne vitet 2000-2004 kam qene per 4 vite Sekretar i Pergjithshem i MR. Ne keto vite ndodhen shume ngjarje per policine shqiptare.

Ne keto vite shqiperia doli nga grupi i shteteve te inkriminuara dhe iu drejtua institucioneve europiane si nje partnere e re. Ne keto vite ka shume ngjarje ne jeten e vendit, por ajo qe do ju kujtoj eshte humbja e jetes ne 19 Maj 2002, nga nje atak kardiak, në afërsi të Liqeneve të Lures së Peshkopise e Ambasadorit amerikan zotit Joseph Limprecht.

Në kushtet e krijuara, per arsye se ambasada e SHBA ne Tirane u ndodh e papërgatitur nga kjo humbje e shpejte, kishte nevojen edhe per asistencen e administrates se Rendit ne ceremonite per percjelljen e trupit te diplomatit te larte.

Keshtu mu caktua mua ta drejtoj kete Protokoll funeber. Autoritetet amerikane ne ambasade dhe ato te asistences ne MR u kujdesen qe kjo ceremoni te zhvillohej edhe sipas tradites se vendit tone. Duke njohur sensibilitetin, (ngushellimet e publikut ne Shqiperi shoqerohen me darovitje te paqetave te cigareve, pakove te kafes dhe lekeve ne tabaka etj), ata propozuan qe te vijoje kjo tradite duke hapur ne Banke edhe Llogarine Limprecht, per te mundesuar keshtu darovitjen e publikut.

Keshtu u eliminua “zarfi i videos” qe Ju po e publikoni si “kapje korruptive” te LSI.

Rasti qe shohim ne video eshte marre aprioiri si zarf me leke siç doni te aludoni edhe Ju. Ne nuk dime çka aty ne zarf, pamvaresisht hamendesimeve. Por dime qe kemi nje plagosje te lehte, dhe shtepia eshte hapur per shyqyr qe shpetoi personi. Pra, nuk kemi per fat te mire vdekje te personit. Kjo mbetet per tu hetuar dhe ketu duhet shteti dhe solidariteti i Juaj dhe i publikut.
Te tjerat jane vetem fleterufera kineze dhe fukslleqe ordinere. (D.D/Shuplaka)

Fjalët Kyce

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!