ShëndetiTe FunditTe Gjitha

Mëngjes i shpejtë? Çfarë duhet të konsumojmë

Edhe pse jo gjithmonë na pëlqen ta pranojmë, vakti më i pashmangshëm gjatë ditës është padyshim mëngjesi. Ky vakt është shumë i rëndësishëm  pasi sipas specialistëve çfarë konsumojmë në orët e para, është ajo çka do të rezultojë në formë energjie përgjatë gjithë 24 orëve.

Si më poshtë janë disa alternativa të shpejta, të cilat na ndihmojnë ta kalojmë ditën pa lodhje e natyrisht, pa ndjenjën e tmerrshme të urisë (sidomos në zyrë):
1-Tost me feta të holla bananesh dhe susam.
2-Lëng frutash me kos dhe boronicë.
3-Tost me domate dhe mozarela.
4-Tost me avokado dhe vezë.
5-Çereale me qumësht, çokollatë dhe banane.
6-Lëng me banane dhe gjalp kikiriku.
7-Vezë e skuqur me spinaq.
8-Kek me limon.
9-Vezë e skuqur me domate dhe kërpudha.  (J.V/Shuplaka)

 

Fjalët Kyce

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!